Plastik Kalıp

Plastik kalıp imalatı, karmaşık ve zorlu bir süreçtir. Bu yüzden uzman kadroya sahip firmalar ve deneyimli kişiler tarafından yapılması gerekir. Tasarlanan plastik kalıplar, müşterilerin talepleri doğrultusunda en uygun ham maddeler seçilerek lisanslı programlar ve analizler ile üretilmelidir.

Plastik kalıp üretiminde genellikle enjeksiyon kalıp tasarımı yöntemi kullanılır. Kullanılacak plastiğin türüne göre uygun ısı ile ham madde eritilerek kalıpların içerisine enjekte edilir. Bu işlemin ardından soğutularak üretilen parçalar kalıplar içerisinden çıkarılır. Enjeksiyon kalıp tasarımı plastik kalıp imalatı için kolaylaştırıcı bir unsurdur. Eritilen ham madde yüksek basınçla tüm boşluklara kolaylıkla dolacağı için üretilen plastik kalıplar daha kusursuz olur.

Plastik Kalıp İmalatı

Plastik kalıp imalatı, yüksek ısı ile eritilen plastiklerin kullanım alanına göre farklı boyutlarda şekillendirilmesidir. Plastik kalıp imalatı ile ev içi kullanımından birçok sektöre varana kadar ihtiyaç duyulan tüm parçalar üretilir. Genellikle otomotiv sanayi, motor parçaları, beyaz eşya parçaları, mutfak eşyaları parçaları ve elektrik donanım parçalarında plastik kalıp üretimi gerçekleştirilir.

Plastik kalıp imalatı genellikle enjeksiyon ile üretim teknikleri ile gerçekleştirilir. Birçok sektörde kullanılacak plastik kalıplar bu yöntem ile daha kusursuz parçalar üretilir. Plastik kalıp üretiminde enjeksiyon yöntemi 1900’lü yıllardan beri kullanılmaktadır. Günümüzde ileri teknoloji ile entegre edilen bu yöntem bilgisayar sistemleri ile daha ileri bir teknik haline dönüşmüştür.

Enjeksiyon kalıp tasarımı için kullanılan enjeksiyon makinesi farklı bölümlerden oluşur. İlk aşamada eritilen plastik, kapama ünitesi içerisinde enjeksiyon ve soğutma aşamasında basınçla tutulur. Kapama kısmı aynı zamanda kalıbın erkek-dişi uyumunu sağlayan kısımdır. Enjeksiyon aşamasının ardından tutma basıncı ile kusursuz bir şekilde şekillendirilmesi sağlanan parçalar hazır hale geldikten sonra çapak alma ve düzeltme işlemlerinin ardından tamamen hazır hale getirilir.

Kürekalıp ile Kusursuz Plastik Kalıp Tasarımı

Kürekalıp, plastik kalıp tasarımı konusunda uzman kadrosu ile imalat sürecinde kesintisiz ve seri üretim gerçekleştirmektedir. Firmamız yüksek teknoloji içeren yöntemler ile hata payını minimize ederek kusursuz parçalar üretilmesini sağlar. Müşteri ile koordineli çalışma prensibimiz sayesinde üretimin her safhasında müşterilerimizin taleplerini ve beklentilerini karşılayan plastik kalıplar sunarız.

Plastik kalıp üretiminde yılların verdiği tecrübe ve uzmanlık sayesinde kalitenin ön planda olduğu ve en verimli yöntemleri kullanarak müşterilerimize uygun fiyat seçenekleri sunarız. Üretilen kalıpların kullanım ömrünün uzun olmasını sağlamak amacıyla tüm numuneler üzerinde gerekli analizleri yaptığımız gibi en son üretilen parçalar üzerinde de gerekli tüm testleri yaptıktan sonra müşterilerimize sunarız. Üretimin tüm aşamasında önceliğimiz üst düzey kalite ve müşterilerimizin memnuniyetidir.