Kauçuk Kalıp

Kauçuk, botanik orijinli malzemedir ve ham hali ile işlevsel değildir. Kauçuğa özellik kazandırmak ve kullanılır materyaller pişirme işlemi ile gerçekleştirilir. Kauçuk, geçirdiği bu işlemle birlikte ısı ve aşınma gibi tahribatlara karşı dayanıklılık kazanmış olur. Kauçuk yapısı itibariyle tek başına kullanılmaya uygun değildir. Bundan dolayı farklı materyaller ile birleştirilerek istenilen kauçuk kalıpları üretilebilir.

Kauçuk kalıp, otomotiv, tekstil, enerji ve en içi kullanım gibi birçok sektörde kullanım alanına sahiptir. Ayrıca kuyumculukta döküm işlemleri içinde genellikle kauçuk kalıp kullanılmaktadır. Kauçuk kalıp üretiminde kauçuğun seçilmesi oldukça önemlidir. Yanlış seçilen kauçuk ve özellikle silikonlu kauçuklarda kendi çekme gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Bu yüzden kauçuk kalıp imalatı için kullanılacak ham maddeler, parçaların kullanılacağı alana göre seçilmelidir.

Kauçuk Kalıp Malzemeleri ve Üretim  

Kauçuk kalıp tasarımı için kullanılan farklı kauçuk türleri mevcuttur. Üretilecek kalıba göre en uygun olan tasarım aşamasında üretici tarafından seçilir. Kauçuk türünün bu aşamada doğru bir şekilde seçilmesi gerekir. Aksi takdirde yapılan yanlış ham madde seçimi üretilen kauçuk kalıpları kusurlu parçalar haline dönüşecektir.

  • Poliakrilik Kauçuk: Yüksek sıcaklığa dayanıklı bir kauçuk türüdür. Poliakrilik kauçuklar 150°C ısıya kadar dayanıklı olduğu gibi aynı zamanda ozon direncide kauçuk türleri içerisinde en iyi olan türdür. Poliakrilik kauçuklar genellikle dişli kutusu keçeleri için kullanılır.
  • Silikon Kauçuk: Silikon kauçuk türünün dayandığı ısı düzeyinin tepe noktası 200 °C iken dip noktası -60 °C’dır. Ancak aralıklı kullanımda 250°C’a kadar kullanılması mümkündür. Genellikle krank keçeleri için kullanır.
  • Florokarbon Kauçuk: 150°C’ye kadar kullanılabilen Florokarbon Kauçuk, ozon, su buharı ve glikol esaslı fren yağlarına ve açık hava koşullarına karşı yüksek dirence sahiptir.
  • Stiren Butadien Kauçuk: Diğer kauçuk türlerine göre ısıya karşı daha az dirençlidir. -50 °C ile 100 °C arasında kullanılmaya uygundur. Temel olarak asit, baz ve alkole karşı dirence sahiptir.
  • Tabii Kauçuk: Dayanıklılık açısından Stiren Butadien Kauçuk türü ile benzerlik gösteren tabii kauçuk, esneklik ve mekanik özellikler açısından yüksek özellik gerektiren alanlarda kullanıma uygundur.

Kauçuk kalıp üretimi, her sektör için farklı malzemeler ile uygun olarak üretilir. Kauçuk kalıplar dünya standartlarına uygun bir şekilde gerçekleştirilmelidir. Bundan dolayı da kabul görülen malzemeler ve tasarımların seçilmesi gerekir.

Kauçuk kalıp yapımı, yüksek teknoloji, ileri teknik detaylar ve özen gerektiren bir süreçtir. Tek başına kauçuk kalıp çıkarmak için uygun bir ham madde değildir. Bu yüzden kauçuk kalıp tasarımında ısıya, aşınmaya ve kimyasal maddelerden kaynaklı güçlere karşı farklı ham maddeler ile güçlendirilir.

Kürekalıp ile Kauçuk Kalıp Tasarımı

Kauçuk kalıp imalatında ürünlerin kalitesi açısından sürecin doğru bir şekilde işlemesi önemlidir. Süreç ham maddelerin kontrolü ve referans değerlerin dikkate alınması ile sorunsuz bir şekilde işler. Kauçuk kalıplar için hazırlanan karışımların onaylanması ile numuneler hazırlanır. Kalite ve performans kontrollerinin ardından esas üretim gerçekleştirilir. Her numune için dayanıklılık, yoğunluk ve sertlik testleri yapılır. Final kontrollerinin ardından hazırlanan kauçuk kalıpları uygun şekilde ambalajlanarak müşteriye teslim edilir.

Kauçuk kalıp üretimi aşamalarında iş akışı ve planlama önemlidir. Müşterilerin talepler ve istekleri dikkate alınarak üretim gerçekleştirilmelidir. Belli standartlara bağlı kalarak müşterilerin taleplerine göre tasarım ve üretimde müşterinin ihtiyaçlarına göre esneklik sağlanmalıdır. Üretimin tasarım aşamasından bitiş aşamasına kadar müşteri ile sürekli koordinasyon sağlanmalı ve talep edilen ürün kusursuz bir şekilde sağlanmalıdır.

Kürekalıp olarak uzun yıllardır sektörde hizmet veren firmamız yılların verdiği tecrübe ile plastik kalıp, enjeksiyon kalıp tasarımı, makine parça üretimi ve CNC metal işleme hizmetlerinde olduğu plastik kalıp tasarımı ve üretiminde de sektörün önde gelen isimlerinden biridir. Üretimin her aşamasında önceliğimiz müşterilerimizin talepleridir. Rekabet için değil kusursuz üretim ve müşteri memnuniyeti odaklı üretim temel prensiplerimizdir. Firma olarak temel misyonumuz rekabet değil müşteri memnuniyeti ve kusursuz üretimdir.