Enjeksiyon Kalıp Tasarımı

Enjeksiyon kalıp tasarımı, kalıp üretiminde kullanılacak ham maddenin yüksek ısı ile eritilip enjeksiyon makinesi içerisine basınç ile enjekte edilerek şekillendirilmesidir. Enjeksiyon yöntemi ile kalıp tasarımı ve imalatı kusursuz kalıp üretim sağladığı için birçok endüstride kullanılmaktadır.

    

Enjeksiyon kalıp tasarımı çok yaygın olmakla birlikte genellikle plastik kalıp imalatında kullanılmaktadır. Özellikle günümüzde sürekli değişen bir kimyevi yapıya sahip plastik ham maddelerin şekillendirilmesi zorlaşırken enjeksiyon kalıp tasarımı bu zorluğu ortadan kaldırmaktadır. Enjeksiyon kalıp tasarımında kullanılan enjeksiyon makinesi ve ham madde üretimin kalitesini etkiler. Diğer teknolojiler ile entegre olarak çalışıldığında istenilen kalıplar hem kolay hem de sıfır hatayla üretilebilmektedir.

Enjeksiyon Kalıp Tasarımı Süreci

 

Enjeksiyon kalıp tasarımında kullanılan makineler genelde üç farklı bölümden oluşur. Bu kısımlar mengene, enjeksiyon ve kalıp olarak adlandırılır. Mengene kısmı erkek-dişi kısmının uyumunu sağlayan bölümdür. Eritilen ham madde bu kısımda basınçla sıkıştırılır. Ham madde granül halindeyken enjeksiyon bölümde yer alan haznede bulunur. Burada elektrik enerjisi ile çalışan ısıtıcılar ile ham madde yüksek ısıyla eritilir. Eriyen ham madde mengene bölümünde basınç ile kalıp kısmına ulaştırılır. Mengeneden kalıp kısmına itme süreci eriyen ham maddenin kalıbı tamamen doldurmasına kadar devam eder.

Kalıp kısmına enjekte edilen ham madde ikinci aşamada geriye doğru kaçabilir. Bu aşamada eğer ham madde geriye kaçmayı başarırsa oluşturulacak kalıpta yamukluk, çöküntü ya da farklı şekilsel bozukluklar oluşacaktır. Bunun önüne geçmek için enjeksiyon basıncından farklı olarak tutma basıncı uygulanması gerekir. Bu basınç ise ham maddeye, parçanın boyutuna ve ağırlığına göre değişiklik gösterir.

Ham madde tamamen kalıba dolduktan sonra soğutma işlemi başlar. Enjeksiyon kalıp tasarımının son aşamasında ise soğutulan parça kalıp içerisinden çıkarılır. Çapak alma ve son düzenlemelerin ardından oluşturulan kalıplar kusursuz hale getirilir. Bunun ardından kalıplar uygun ambalajlama yöntemiyle ambalajlanarak müşteriye teslim edilir.

Türkiye’nin En İyi Kalıp Üretim Firması Kürekalıp ile Kusursuz Kalıplar

Kürekalıp, plastik enjeksiyon kalıp başta olmak üzere enjeksiyon kalıp tasarımı konusunda uygun fiyat seçenekleri ile hizmet vermektedir. Otomotiv, motor, beyaz eşya ve elektrik donanım parçaları gibi birçok alanda enjeksiyon kalıp tasarımı kullanarak kalıp üretimi sağlamaktadır. Firmamız aynı zamanda, müşteriler ile sürekli iletişim kurarak en iyi ve en kusursuz kalıpları üretmektedir.